تبلیغات
تهران قدیم و موضوعات پیرامون آن - مرگ لیلا و علیرضا پهلوی

مرگ لیلا و علیرضا پهلوی

پنجشنبه 16 دی 1389 10:45 ب.ظ

نویسنده : شیرین غفوری
ارسال شده در: شاه و فرح ،

شاهدخت لیلا پهلوی (۷ فروردین ۱۳۴۹ - ۲۰ خرداد ۱۳۸۰) کوچک‌ترین فرزند محمدرضا پهلوی پادشاه ایران و شهبانو فرح پهلوی بود.لیلا پهلوی در تهران به دنیا آمد. وی کوچک‌ترین خواهر رضا پهلوی، علی‌رضا پهلوی، فرحناز پهلوی و خواهر ناتنی شهناز پهلوی بود.با پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ و در حالی که تنها ۹ سال داشت، مجبور به ترک ایران به همراه خانواده‌اش و زندگی در تبعید شد.لیلا پهلوی پس از پایان تحصیلات دوران ابتدایی، تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده آمریکا و در دانشگاه براون در رشته ادبیات تطبیقی با گرایش زبان آلمانی و فلسفه اسکاندیناویایی باتمام رسانید.لیلا پهلوی زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسوی را روان صحبت می‌کرد. وی به رباعیات عمر خیام علاقه داشت و حتی به ترجمه اشعار رومی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی اشتغال داشت. لیلا پهلوی به فرهنگ ایران، از جمله شعر و ادبیات و هنر ایران علاقه‌مند بود و برخی آثار هنری ایرانی را گردآوری می‌کرد. لیلا پهلوی همچنین از حمایت‌کنندگان مالی دانشنامه ایرانیکا بود.لیلا پهلوی، یک سال قبل از مرگش در مصاحبه‌ای با یک مجله اسپانیایی در مورد علاقه‌اش به ایران و فرهنگ ایرانی گفته بود: «من تقریبا همه زندگیم را در خارج سپری کرده‌ام، اما هم‌چنان ایرانی مانده‌ام، گویی هیچ‌گاه از کشورم دور نبوده‌ام.

 افسردگی و مرگ

لیلا پهلوی در حالی که تنها ۹ سال داشت، مجبور به ترک ایران و زندگی در تبعید شد. در تبعید شاهد مرگ پدرش و حوادثی بود که برای خانواده‌اش در سال‌های اولیه انقلاب ایران پیش آمد. خاطرات تلخ از رویدادهای تلخ زندگی‌اش وی را به بیماری افسردگی مبتلا کرد.در سن ۳۱ سالگی، در اتاقش در هتل لئونارد واقع در مرکز شهر لندن، بخاطر مصرف بیش از اندازه قرص‌های خواب‌آور جان خود را از دست داد. علت مرگ وی خودکشی با مصرف حدود ۲۷۰ قرص خواب‌آور شناخته شد.وی در زمان مرگ تنها ۳۱ سال داشت و مجرد بود.

در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۱ میلادی، لیلا پهلوی در کنار مدفن مادربزرگش فریده قطبی در گورستان پاسی در شهر پاریس دفن شد.در مراسم تدفین وی بسیاری از اعضای خاندان پهلوی و عده زیادی از ایرانیان تبعیدی شرکت داشتند

علیرضا پهلوی

علیرضا پهلوی سومین فرزند محمد رضا پهلوی، از همسرش فرح بود.

به گزارش بولتن، علیرضا در سال 1345 در تهران متولد شد. زمانی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید خاندان پهلوی به خارج از کشور گریختند و در آوارگی به سر بردند. علیرضا در زمان خروج از ایران کمتر حدود 12 سال داشت و تحصیلات دبیرستانی خود را در ایالت ماساچوست آمریکا به پایان رساند. سپس در دانشگاه پرینستون به تحصیل موسیقی پرداخت. وی همچنین در رشته مطالعات ایران باستان از دانشگاه کلمبیا فوق لیسانس گرفت و پس از آن در رشته ایران شناسی و فلسفه در دانشگاه هاروارد به تحصیل پرداخت. او که به تنهایی در بوستون امریکا زندگی می‌کرد، در 14 دی ماه برابر با 4 ژانویه 2011 میلادی در خانه خودش خودکشی کرد. به گزارش رسانه‌های محلی، پلیس بوستون گفت : بعد از ساعت دو صبح به وقت محلی در روز سه‌شنبه، جسد مردی را در خانه‌ای در محله «سات اند» پیدا کرد که خود را به ضرب گلوله کشته بود.
 به گفته نازی افتخاری علیرضا علاقه خاصی به ساحل دریای خزر داشت و همیشه به یاد خاطراتی بود که همراه پدر و خانواده اش در سال‌های قبل از انقلاب در نوشهر می‌گذراند. به خاطر همین وصیت کرده که پس از مرگ جسدش را بسوزانند و خاکسترش را در دریای خزر بریزند!

 

 

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 دی 1389 11:23 ب.ظ