تبلیغات
تهران قدیم و موضوعات پیرامون آن - یوسف آباد

یوسف آباد

پنجشنبه 15 مهر 1389 05:52 ب.ظ

نویسنده : شیرین غفوری
ارسال شده در: تهران قدیم و موضوعات پیرامون آن ،

منطقه یوسف آباد را میرزا یوسف آشتیانی مستوفی‌الممالك در شمال غربی دارالخلافه ناصری احداث كرد و به نام خود، یوسف آباد نامید.
    دوست‌علی خان معیرالممالك در این باره می‌نویسد: «درختان میوه باغ یوسف آباد را مستوفی‌الممالك به دست خود كاشته بود. میوه‌های آن‌جا در نوع خود بی‌نظیر بود و بهترین نوع انجیر در باغ پرورانده می‌شد. آسیاب یوسف آباد روی تپه‌ای كنار خیابان ونك واقع بود و رو به شهر
شمیران چشم‌انداز خوشی داشت. » 
  مستوفی‌الممالك به پرورش و ازدیاد گوسفند و مرغ و بوقلمون نیز توجه داشت‌. مستوفی‌الممالك برای یوسف آباد جاده‌ای احداث كرد كه از زیباترین گردشگاه‌های تهران به شمار می آمد. اعتماد السلطنه در خاطرات خود در حضور ناصرالدین شاه به تاریخ 18 رجب سال 1303ه. ق‌؛ یعنی 15 روز بعد از مرگ صدراعظم در یوسف آباد اشاره می‌كند. برخلاف نظر اعتمادالسلطنه‌، شاه یوسف آباد را ضبط نكرد و همچنان در تملك ورثه مرحوم میرزا یوسف آشتیانی باقی‌ماند. بعدها میرزا حسن خان مستوفی یوسف آباد را فروخت‌. پس از فوت صدراعظم‌، یوسف آباد به پسرش‌، میرزا حسن‌خان مستوفی‌، تعلق گرفت‌. میرزا حسن‌خان كه خیال مسافرت به فرنگ داشت‌، ملك را به سپهسالار امیرخان سردار، معروف به آقاوجیه‌، فروخت‌. در زمان سپهسالار، مقداری از اراضی باغ را به زمین‌های زراعی تبدیل كردند. سپس یوسف آباد را حاجی‌حسین امین الضرب از امیرخان سردار خرید. چون امین‌الضرب برای واردكردن موتور برق و نصب آن در تهران از دولت وقت وام گرفته بود و قادر به پرداخت آن نبود، دولت هم یوسف آباد و عباس آباد و امیرآباد را به جای طلب خود از او گرفت‌.
    اراضی یوسف آباد از شرق به عباس آباد، از شمال به ونك‌، از غرب به امیرآباد و از جنوب به بهجت آباد می‌رسد. به طوری كه نوشته‌های موجود حكایت می‌كند، شاه‌زاده وجیه‌الله میرزا سپهسالار سه دانگ از اراضی یوسف آباد را ههچنان در تملك داشته و یك سال قبل از مرگ خود در سال 1323 ه. ق‌، بیمارستانی در آن جا بنا نهاد. این بیمارستان كه در خیابان ولی‌عصر، در تقاطع عباس آباد قرار دارد، هم اكنون نیز در اختیار بهداری ارتش است‌.
    چند سال بعد، اراضی یوسف آباد تفكیك و بین كارمندان دولت تقسیم شد و محله‌ای بزرگ به وجود آمد و از باغ‌های سرسبز گذشته آن اثری باقی نماند. تنها فضای سبز كوچك آن پارك شفق است ،كه درسال 1348 احداث شد و 2500 مترمربع مساحت دارد.
    هم‌اكنون یوسف آباد یكی از محله‌های گران قیمت تهران به حساب می آید و فرهنگ‌سرای شفق‌، پارك شفق‌، تئاتر گلریز و ... از مشخصه‌های آن است‌. 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 15 مهر 1389 08:41 ب.ظ